بلاگ

لپ تاپ بخریم یا کامپیوتر ‌؟

 

یکی از سوالاتی که تقریبا برای همه کسانی که قصد خرید یا ارتقا سیستم خود را دارند مطرح می شود این  است که بهتر است لپ تاپ بخریم یا کامپیوتر؟ این سوال مهمی است که قصد داریم در این مقاله از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار بدهیم. اگر شما نیز این سوال برایتان به عنوان یک دو راهی مهم در ذهنتان مطرح شده است با ما همراه باشید تا یک بررسی مختصر بر این موضوع داشته باشیم.

کاربرد اصلی لپ تاپ

شاید برای شما عجیب باشد که از این مسئله شروع کردیم اما بهتر است با دقت بیشتری به موضوع نگاه کنیم چرا که داشتن اطلاعات از عملکرد هرکدام از گزینه ها می تواند مقایسه بهتر و کامل تری برای شما به همراه داشته باشد. خرید لپ تاپ با توجه به عملکرد لپ تاپ های امروزی یکی از بهترین گزینه های پیش رو محسوب می شود. افراد زیادی هستند که با توجه به کاربردی که لپ تاپ ها دارند و همچنین با توجه به اینکه شما می توانید به راحتی لپ تاپ خود را به هرجا که خواستید با خود حمل کنید، این گزینه را به عنوان یکی از گزینه های اصلی خود قرار می دهند. در گذشته عملکرد لپ تاپ ها از نظر سخت افزاری ضعیف تر بود و معمولا سخت افزار های پیشرفته تر برای لپ تاپ ها قرار نمی گرفت یا اینکه لپ تاپ ها وزن بسیار سنگینی به نسبت لپ تاپ های امروزی داشتند که این موارد از مشکلات اصلی خرید لپ تاپ برای کار های حرفه ای محسوب می شد. به لطف پیشرفت تکنولوژی این مورد امروزه تقریبا حل شده است و اکثر لپ تاپ ها با وزن های مناسب در بازار موجود هستند که هرکدام دارای سخت افزارها و چیپ های قوی و به روز هستند که از نظر به روز بودن پا به پای کامپیوتر های رو میزی درحال پیشرفت هستند. اما نکته ای که همیشه حائز اهمیت بوده است این است که لپ تاپ ها برای دسته بندی های مختلفی استفاده می شوند. می توان گفت که تقریبا برای همه دسته بندی های مختلف در کار با کامپیوتر، لپ تاپ های متنوعی وجود دارد. برخی افراد برای کاربرد مالتی مدیا از لپ تاپ های این رده استفاده می کنند که عموما برای کارهای روزمره استفاده می شود، همچنین لپ تاپ های مخصوص رده های اداری، طراحی و گیمینگ نیز وجود دارد که سخت افزارهای قوی تری داشته و قطعا کاربری های حرفه ای تری را پشتیبانی می کنند. به همین دلیل اگر ایده اولیه لپ تاپ، دسترسی به کامپیوتر در همه جا بود، امروز این ایده تبدیل به دسترسی به سخت افزاری قوی متناسب با نیاز روزمره افراد در همه جا شده است پس کاربرد لپ تاپ به مراتب فراتر از آنچه در چند دهه پیش انتظار می رفت است.

کامپیوتر و کاربرد اصلی آن

کامپیوتر از نظر کارایی می تواند دسته بندی های مختلفی داشته باشد که در بالا به همه این دسته بندی ها اشاره کردیم. نکته مهم برای ما در این مقاله این است که با توجه به کارایی هردو دستگاه، به انتخاب یکی از این دو بسنده کنیم. شاید این سوال برای شما ایجاد شود که حالا که کاربرد هردو دستگاه یکی است و کامپیوتر هم کارایی لپ تاپ را دارد، چرا باید در انتخاب این دو مورد دو دل باشیم؟ مسئله این است که تنها ماجرا به کارایی و کاربرد ها محدود نمی شود. دلیل اینکه در این مقایسه به بررسی کاربرد هردو گزینه پرداختیم همین بود که از نظر کارایی تشابهات بسیار زیاد این دو مورد را متوجه شویم. پس نتیجه این است که همه چیز به نیاز کاربر بستگی دارد. شما به عنوان فردی که کاربر سیستم هستید بسته به نیاز خودتان باید یک گزینه را انتخاب کنید. شما ممکن است سفر های زیادی داشته باشید، ممکن است مکان مناسبی برای قرار دادن یک سیستم رومیزی نداشته باشید و یا به دلیل استفاده از لپ تاپ در دانشگاه و نیاز به دسترسی به آن، به سیستم های رومیزی چندان احتیاجی نداشته باشید. این ها همه مواردی است که به دلیل نیاز شما نقشی تعیین کننده در انتخاب شما خواهد داشت پس باید به این مورد در مرحله اول توجه ویژه ای داشته باشیم.

 

لپ تاپ بخریم یا کامپیوتر ؟

پاسخ بسیار آسان است. اگر میخواهید سیستم شما همه جا همراه شما باشد، اگر شما عادت به شغلی دارید که در محل های مختلف حضور دارید و همه جا باید به فایل ها و نرم افزار خود دسترسی داشته باشید، قطعا استفاده از یک لپ تاپ خوب می تواند اولویت شما باشد. اما برعکس این مورد، اگر شما قصد دارید که بصورت ثابت از کامپیوتر رومیزی استفاده کنید، یا اگر میخواهید از نرم افزارهایی که کاربری حرفه ای تر دارند و نیاز به سخت افزار خیلی قوی دارند استفاده کنید، انتخاب یک سیستم حرفه ای می تواند برای شما گزینه مناسب تری باشد. البته کاربری هایی مانند شرکت ها، ادارات و… که معمولا از سیستم بصورت ثابت استفاده می کنند هم می تواند نیازمند به کامپیوتر باشد. به همین دلیل، شما باید پیش از هرچیز به نیاز خود نگاه کنید. البته از نظر هزینه نیز بسیاری معتقدند خرید کامپیوتر به دلیل قابلیت ارتقا بهتر، تامین قطعات و به روز رسانی آن ها بصورت جداگانه و مواردی از این دست می تواند به صرفه تر باشد اما تهیه لوازم دیگری مانند صفحه کلید، مانیتور و سیستم صوت و … نیز می تواند توجیهی برای تفاوت قیمت بین لپ تاپ و  کامپیوتر باشد که این مورد نیز می تواند در انتخاب شما موثر باشد.

توصیه ما به شما این است که پیش از هرچیز به احتیاج و نیازی که به کامپیوتر دارید نگاه کنید، اگر واقعا این نیاز شما می طلبد که شما از لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده کنید، بهتر است در انتخاب خود بیشتر از این حساس نشوید. اگر شناختی از نیاز خود ندارید، بهتر است این مورد را حتما برای خودتان روشن کنید تا بتوانید در انتخاب لپ تاپ یا کامپیوتر و حتی در خرید سخت افزار لازم و مدل سیستم مد نظر خودتان نیز سریعتر اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *