بلاگ

چه کسی لپ تاپ را اختراع کرد؟

مخترع لپ تاپ آدام آزبورن می باشد و این دستگاه را در سال 1981 اختراع کرد. لپ تاپ آزبورن به عنوان اولین لپ تاپ شناخته شد اما مفهوم کامپیوتر قابل حمل (لپ تاپ) در سال 1968 توسط آقای آلن کی ارائه شد. قیمت این لپ تاپ در زمان عرضه خود 1795 دلار بود. صفحه نمایش آن 5 اینچ بود و صفحه کلید در درب کامپیوتر قرار داشت. این دستگاه باتری نداشت و کاملاً سنگین بود. بعد گذشت مدتی یک باتری قابل حمل طراحی و پس از اولین عرضه برای خرید در دسترس بود. اکثر کامپیوترهای “قابل حمل” اولیه حدود بیست و پنج پوند وزن داشتند. بسیاری از لپ ‌تاپ ‌های اولیه به دلیل سنگین بودن آنها را به نام وزنه می نامیدند.

مخترع اولیه کامپیوتر قابل حمل

آلن کی مفهوم کامپیوتر قابل حمل را در حین کار برای Xeros PARC اختراع و طراحی کرد. این مفهوم سپس به Dynabook معروف شد. بعدها این عامل پایه ای برای تولید لپ تاپ ها، تبلت ها و کتاب های الکترونیکی شد. آقای کی با ارائه Dynabook به عنوان یک پلتفرم آموزشی و تحقیق در مورد یادگیری تلفن همراه، انقلابی در سیستم آموزشی ایجاد کرد. وی هنگام طراحی ایده Dynabook بر ارتباط جوامع آموزشی با والدین و دانش آموزان تاکید کرد. اگرچه Dynabook هرگز تولید نشد، اما سفر کامپیوتر های قابل حمل را آغاز کرد. می توان گفت که اولین فرد پایه ریز ایده کامپیوتر های قابل حمل آقای آلن کی بوده است. به همین دلیل می باشد که به او نیز مخترع لپ تاپ می گویند.

سیر تکامل اختراع لپ تاپ ها

اولین کامپیوتر قبل حمل IBM 5100 نام داشت. این لپ تاپ در مرکز علمی IBM Los Gatos توسط تیمی متشکل از دکتر پل فریدل و بیل لو ایجاد شد. چند سال بعد، Lowe اولین کامپیوتر IBM را رهبری کرد. این 11 کامپیوتر قابل حمل همه چیز را تغییر دادند و دوران محاسبات لپ تاپ را نوید بخشیدند.

·  لپ تاپ IBM 5100

در سال 1975، یک کامپیوتر قابل حمل با وزن تنها 55 پوند در دسترس عموم قرار گرفت. IBM 5100 در مقایسه با سایر رایانه های قبلی بسیار سبک تر و قابل حمل بود.

· لپتاپ XEROX Note-Taker

XEROX Note-Taker در سال 1978 توسط تیم شرکت زیراکس طراحی و توسعه داده شد. این صفحه کلید از یک صفحه کلید تاشو تشکیل شده بود که پس از باز کردن صفحه نمایش را نشان می ‌داد. از ویژگی های یادداشت گیر زیراکس می توان به 256 کیلوبایت رم و پردازنده مرکزی اینتل با فرکانس 5 مگاهرتز اشاره کرد.

·  لپ تاپ Osborne 1

آزبورن 1 اولین کامپیوتر لپ تاپ شناخته شده است. این اولین کامپیوتر موفق تجاری با قیمت 1795 دلار بود که تقریباً نصف قیمت رایانه های دیگر با ویژگی های مشابه بود. وزن آن 25 پوند بود و از بسته نرم افزاری بزرگی تشکیل شده بود. همچنین مخترع لپ تاپ نیز آقای آزبورن بود.

·  لپتاپ Epson HX-20

در سال 1981، اپسون یک کامپیوتر قابل حمل کوچک با باتری راه اندازی کرد. این سیستم از باتری های قابل شارژ و یک LCD 120 در 32 پیکسل تشکیل شده است. مجله کسب و کار از آن به عنوان چهارمین انقلاب در محاسبات شخصی به دلیل ویژگی های نوآورانه استقبال کرد.

·  لپ تاپ Grid Compass 1101

این لپ تاپ بسیار شبیه لپ تاپ های فعلی ما بوده است. با این حال، برای کاربردهای تخصصی و قابل حمل طراحی شده بود که منجر به هزینه بالای آن شد. با این حال، دولت ایالات متحده از آن استفاده می کند. ناسا همچنین در دهه 1980 از آن در شاتل فضایی به دلیل ویژگی های خارق العاده اش مانند سبک وزنی آن استفاده کرد. سپس نیروهای ویژه از آنها برای استحکام و استفاده از حافظه حالت جامد استفاده کردند.

·  لپ تاپ Kaypro 2000

Kaypro 2000 توسط اندرو کی در سال 1985 اختراع شد، این دستگاه اولین لپ تاپ تجاری مورد استفاده با سازگاری IBM بود. کیپرو یک دستگاه 8/16 بیتی بود. همچنین از نظر طراحی بسیار شبیه به لپ تاپ های مدرن بود. در اخر این دستگاه دارای صفحه کلید جداشدنی و فلاپی درایو 3.5 اینچی بود.

·   لپ تاپ IBM PC convertible

رایانه شخصی IBM قابل تبدیل دارای 256 کیلوبایت رم بود. این به دلیل معرفی یک فرمت دیسک فلاپی 3.5 اینچی برای اولین بار شناخته شده است. بعداً این دستگاه به یک استاندارد صنعتی تبدیل شد. افراد دخیل در این طراحی جزو مخترع لپ تاپ به حساب می آیند.

· لپ تاپ NEC Ultralite

NEC ultralight اولین رایانه لپ تاپ قابل حمل شناخته شده به سبک نوت بوک است که در سال 1989 طراحی شد. وزن آن حدود 2 کیلوگرم و قیمت آن از 4000 دلار تا حدود 5000 دلار بود. این دستگاه به عنوان تلاشی برای ساخت یک کامپیوتر ارزان قیمت و سبک طراحی شده است.

·  لپ تاپ Apple PowerBook

اپل تصمیم گرفت با پاور بوک خود به عرصه لپ تاپ بازگردد. این شرکت این کار را با عرضه لپ تاپ قدرتمند اپل در اکتبر 1991 انجام داد. آنها بلافاصله با قاب های خاکستری تیره و موقعیت دستگاه اشاره گر در این صنعت محبوب شدند.

· لپ تاپ Netbook

نت بوک یک دستگاه ویندوزی کم قدرت با صفحه کلید کوچک است که در سال 2007 معرفی شد. سپس دستگاه های صفحه لمسی دو در یک در سال 2013 و زمانی که مایکروسافت ویندوز 8 را عرضه کرد، راه اندازی شد. مخترع لپ تاپ نوت بوک اولین لپ تاپ های سبک جهان را تولید کرد.

·  لپ تاپ Windows 95

سال 1995 شاهد عرضه ویندوز 95 بودیم که برای فناوری لپ تاپ یک معامله بزرگ بود. ویندوز 95 توانست بسیاری از عناصر طراحی لپ تاپ را استاندارد کند. می‌ تواند به صورت مستقیم با بایوس لپ‌ تاپ صحبت کند تا عملکرد هایی مانند مدیریت انرژی را انجام دهد و نیاز به انواع بایوس و درایور ها را از بین ببرد.

لپ تاپ ها قابل اطمینان ترین و راحت ترین گزینه در صورت نیاز برای شما هستند. لپ تاپ ها به طور قابل توجهی بر نحوه کار و سفر افراد تأثیر گذاشته و آن را تغییر داده اند. قابل حمل بودن ویژگی لپ ‌تاپ ‌ها است که تمامی کارهای کامپیوتری را برای همه آسان کرده است. قابل حمل بودن، قابلیت دسترسی را به همراه خود به ارمغان می آورد. لپ‌ تاپ ‌ها دسترسی به فایل‌ های اسناد، موسیقی و سایر برنامه ‌ها را در هر کجا آسان ‌تر کرده‌ است. لپ تاپ ها زندگی ما را شکل داده اند و آنها را راحت تر و قابل مدیریت تر کرده اند. همچنین اولین مخترع لپ تاپ آقای آدام آزبورن بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *